Daimler i partnerzy ruszają z testami Car-to-X

Ostrzeganie kierowców o robotach drogowych na autostradzie, korku za wzniesieniem lub o nawierzchni pokrytej „czarnym lodem” na długo przed dojechaniem do niebezpiecznego miejsca – to wszystko już niedługo ma stać się rzeczywistością dzięki systemowi komunikacji Car-to-X.

Po trzech latach intensywnych prac badawczych Daimler wraz z partnerami zaprezentował efekty działania projektu simTD i ogłosił, że już wiosną 2012 roku ruszą zakrojone na szeroką skalę testy inteligentnego systemu komunikacji Car-to-X. Około 120 samochodów wypróbuje działanie nowej technologii w codziennym ruchu ulicznym w rejonie Frankfurt Rhine-Main.

Działanie Car-to-X pozwala na poszerzenie pola widzenia pojazdu – aż po „telematyczny horyzont”. Pokładowa elektronika odbiera informacje wysyłane przez infrastrukturę drogową za pośrednictwem sieci UMTS lub WLAN. Poza funkcjami związanymi z poprawą bezpieczeństwa, system podpowiada również, jak dojechać do najbliższego wolnego miejsca parkingowego. W połączeniu z sygnalizacją świetlną sterowaną zgodnie z aktualnym natężeniem ruchu przyczyni się ponadto do redukcji korków, a co za tym idzie – do zwiększenia przepustowości dróg. Tu nasuwa się pytanie – kiedy miałoby to szansę zadziałać w Warszawie? 🙂

Podobno Car-to-X i towarzyszące mu systemy to dla Daimler AG – pioniera motoryzacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego – sprawa priorytetowa. Koncern ponosi największą część wydatków związanych z opracowaniem projektu simTD i dostarcza większość pojazdów służących do jego testowania. Od dawna angażuje się również w inicjatywy towarzyszące, takie jak standaryzacja technologii w Europejskim Instytucie Norm Telekomunikacyjnych (ETSI).

simTD to wspólny projekt niemieckich producentów aut, dostawców części, firm komunikacyjnych, instytutów badawczych oraz sektora publicznego, promowany i wspierany przez Ministerstwa: Gospodarki i Technologii, Edukacji i Badań Naukowych, Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast, a także przez kraj związkowy Hesja.

Tutaj znajdziecie listę partnerów projektu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: